Pyszne, soczyste i aromatyczne brzoskwinie z własnej uprawy to marzenie niejednego właściciela ogródka. W dodatku poczucie, że są one zupełnie ekologiczne, i nie zawierają żadnych szkodliwych nawozów, jeszcze bardziej skłania nas do posadzenia drzewa w ogrodzie. Warto jednak wiedzieć, że drzewom brzoskwiniowych trzeba poświęcać trochę uwagi. Jednak czy to tylko jeden minus sadzenia drzew brzoskwiniowych w ogrodzie? Czy takie drzewka w ogóle warto uprawiać w naszym polskim klimacie? I co warto wiedzieć o ich uprawie i pielęgnacji? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie do niego zapraszamy.
Brzoskwinia
Brzoskwinia zwyczajna, bo takiej właśnie dotyczy ten artykuł, to najpowszechniejsze odmiana rośliny. To właśnie ten rodzaj zazwyczaj spotykamy w sklepach. Brzoskwinia ta należy do rodziny różowatych, a także do podrodziny śliwowatych. Jej naturalne środowisko rośnięcia to środkowe i północne Chiny. Ludzie uprawiają ją tam od przeszło 3000 lat, a drzewa dorastają niekiedy do ośmiu metrów wysokości. Obecnie rośliny nie występują w stanie dzikim, ale uprawiane są w warunkach hodowlanych. W Polsce brzoskwinie najczęściej uprawia się w ogródkach przy domach. To jednak rośliny, które są bardzo wrażliwe na mróz, a więc zaleca się sadzić je jedynie w niektórych rejonach Polski. Gdzie?

Warunki uprawy i pielęgnacja brzoskwini
Drzewka brzoskwiniowe wymagają żyznej gleby, która dodatkowo jest przepuszczalna, ciepła i szybko nagrzewa się od promieni słonecznych. Najlepiej gdyby miała odczyn obojętny. Nie lubi ciężkiej i zbitej nawierzchni, także torfowej, podmokłej i gliniastej. Naturalnie wywodzą się z obszarów bardzo ciepłych, stąd też preferują stanowiska bardzo słoneczne, które dodatkowo osłonięte są od wiatru.
Mogą rosnąć na łagodnych zboczach i dobrze się tam czują. Nie zaszkodzi im również sąsiedztwo południowych ścian budynków mieszkalnych. Przed zimą wato je zabezpieczyć, bo mimo iż z reguły są na lekki mróz odporne, to czasem mogą zmarznąć. Warto zabezpieczyć je słomą. Na przymrozki wczesną wiosną szczególnie narażone są jedna kwiaty brzoskwiń. Warto wiedzieć, że kiedy kiaty zmarzną – drzewko nie wyda owoców. Idealne warunki atmosferyczne dla tych owoców to późna wiosna oraz długie i słoneczne lato. W Polsce brzoskwinie najlepiej jest sadzić w południowo-zachodniej i środkowo-zachodniej Polsce.
Nawożenie i podlewanie
Brzoskwinie najlepiej nawozić wyłącznie organicznymi i naturalnymi nawozami – można to robić za pomocą kompostu albo obornika. Ważne w ich przypadku jest również stosowanie nawozów mineralnych, na przykład potasowych czy azotowych. Warto wiedzieć, że drzewo brzoskwiniowe wymaga nieco więcej azotu od pozostałych owoców pestkowych. Z tego powodu pod koniec maja warto podlać je chociażby saletrą.
Równie istotny jest odczyn gleby, który nie powinien być zbyt kwaśny. Aby zminimalizować ryzyko kwasu w ziemi można nawozić obszar wokół rośliny nawozem wapniowym. Najlepiej jest robić to co około cztery lata.
Jeśli chodzi o podlewanie, to drzewka brzoskwiniowe nie lubią zbyt mokrego podłoża. Za duża ilość wody może powodować gnicie korzeni. To z kolei powoduje namnażanie się różnego rodzaju chorób grzybowych, a w konsekwencji obumieranie rośliny.
Przycinanie
Najlepiej jest, aby korona drzewka brzoskwiniowego miała tak zwaną formę kotłową. Ten rodzaj jest pusty w środku i ma około czterech głównych konarów. Taka forma drzewka zapewnia mu lepszy dostęp do naturalnego światła. Drzewo należy przycinać co oku. W tym przypadku polega to przede wszystkim na skracaniu o mniej więcej połowę wszystkich je pędów. Nie należy jednak wykonywać go wcześniej niż w kwietniu. Wówczas usuwamy również wszystkie suche i krzyżujące się pędy. Pozbywamy się również tych, które rosną do środka korony. To właściwie wszystkie główne warunki, jakie musimy spełnić. Aby drzewko brzoskwiniowe dobrze rosło w naszym klimacie.

Jakie odmiany warto uprawiać w Polsce
- Redhaven. Ta odmiana cieszy się dużą popularnością, bo bardzo dobrze nadaje się do przetwórstwa. Owoce te są kuliste, pokryte jasnym rumieńcem i osiągają wagę do 200 gramów. Ich smak jest słodki i bardzo dobrze oceniamy przez konsumentów. Pierwsze owoce wydaje w drugim albo trzecim roku uprawy, większe plony wydaje w szóstym.
- Harnaś. Ta odmiana również jest bardzo dobrze przystosowana do uprawy w naszym klimacie. Głównie za sprawą Kanady, skąd pochodzi, i która przystosowała ją do warunków w naszym regionie. Jest w miarę odporna na chłód, jednak bardzo należy dbać o pąki podczas pierwszych przymrozków.
- Reliance. Ten rodzaj potrafi wytrzymać nawet najbardziej siarczyste polskie zimy. Kwitnie i plonuje bardzo obficie. Nie potrzeba jej szczególnej ochrony podczas przymrozków i do jej hodowli zazwyczaj przywiązuje się tylko niewielką uwagę. Nie jest to odmiana bardzo wymagająca i idealnie nadaje się dla zapracowanych osób.
- Inka. Ma atrakcyjne i duże kwiaty, które pięknie kwitną. Jeden może mieć nawet 200 gram. Oczywiście, aby takie były, należy o nie odpowiednio dbać i pielęgnować. Jej pestki bardzo dobrze nadają się do produkcji olejków. W zarodkach znajduje się mnóstwo dobroczynnych składników.
Sama mam to drzewko i jest mega proste w uprawie. Pięknie u mnie rośnie :) Pozdrawiam!