Z pewnością wielu z nas zadaje sobie pytanie: czym myć płytki podłogowe, aby pięknie się błyszczały. Nieodpowiednia pielęgnacja bowiem może powodować powstawanie smug. Nie wygląda to estetycznie i może być naprawdę frustrujące. Czym więc myć kafelki aby pięknie się błyszczały i wyglądały nieskazitelnie? Jak o nie dbać i jak pielęgnować? Czym nabłyszczać płytki podłogowe? Na te wszystkie odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tekstem.
Jak przygotować płytki do mycia
Na płytkach, szczególnie tych podłogowych, widać właściwie wszystko – smugi, tłuste plamy, zacieki z mydła, wody, płynu, różnego rodzaju plamy i zabrudzenia, chociażby z błota. Jak więc, wśród tego wszystkiego, uzyskać efekt błyszczących kafelków? I jak je do tego przygotować?
Zanim zabierzemy się za mycie płytek podłogowych, warto najpierw zetrzeć z nich pył i kurz, po prostu je zamiatając, albo odkurzając. Przyda się do tego sucha szmatka, miotła z długim uchwytem, albo zwykły odkurzacz. Gdy nie wykonamy najpierw tej czynności, to podczas mycia rozniesiemy kurz i pyl ca nalej powierzchni płytek. Dodatkowo wodą, możemy ten kurz na kafelkach utrwalić. A przecież nie o to nam chodzi.
Następnym krokiem jest przemycie kafelek zwykłą gorącą wodą. Dzięki temu rozszerzymy pory w naturalnym materiale. To z kolei pozwoli na dotarcie z detergentem do najgłębszych części płytek. Gdy wykonamy już wszystkie te czynności, może zabrać się za mycie i nabłyszczanie właściwe. Jak? Za pomocą czego? O tym poniżej.
Czym nabłyszczać płytki podłogowe
Do tego celu możemy użyć zarówno gotowe preparaty ze sklepowych półek, jak i wykorzystać to, co zapewne każdy z nas ma w domu. Zadaniem wszystkich tych środków powinno być zapobieganie ponownemu osadzeniu się brudu, skuteczne usunięcie tego, który jest, dezynfekcja oraz nabłyszczenie powierzchni. W sklepach dostępne są środki czystości, które przeznaczone są do mycia różnej powierzchni kafelków, dlatego wybór jest ogromny.
Pamiętajmy, że niezależnie, jaki rodzaj środków myjących wybierzemy, to do mycia kafli używajmy jedynie gąbki, albo szmatki. Niewskazane są ostre szczotki czy tak zwane druciaki. Mogą one poważnie zarysować powierzchnię. Czym więc możemy wyczyścić płytki?

Roztwór sody oczyszczonej i octu
Ten klasyczny roztwór, który znany jest chyba wszystkim, ma właściwości nabłyszczające. Warto dać do niego kilka kropel jakiegoś ulubionego olejku eterycznego. Może to być na przykład zapach trawy cytrynowej, albo róży. Tego rodzaju zapachy pomagają neutralizować zapach octu, który jednak może niektórym osobom przeszkadzać. Ocet z wodą mieszamy w proporcji 3:1. Ocet, który każdy ma w domowej szafce, ma właściwości silnie nabłyszczające i dodatkowo dezynfekujące. Nadaje płytkom połysk, nie robi smug, usuwa zacieki z mydła i kamienia.
Z kolei soda oczyszczona ma właściwości myjące i z łatwością usuwa brud. Nawet ten zaschnięty, ponieważ kolejną jej właściwością jest zmiękczanie materiału. Z połączenia sody i octu powstaje nam pasta. Dobrze jest pozostawić ją na kafelkach około kilkanaście minut, a następnie przetrzeć płytki wilgotną szmatką albo delikatnym mopem.
Amoniak
Ten produkt z kolei poradzi sobie z usuwaniem niemal każdego typu zabrudzenia. Jest wręcz idealnym przyjacielem czystych i lśniących płytek. Jak zrobić środek czyszczący za jego pomocą? W bardzo prosty sposób. Mieszamy około czterech lirów wody i pół szklanki amoniaku. Tym roztworem myjemy kafelki. Najlepiej jest robić to za pomocą nasączonej gąbeczki albo szmatki. Po całym procesie czyszczenia, warto jest jeszcze raz przetrzeć płytki wilgotną szmatką albo mopem.
Kwasek cytrynowy
Kwasek cytrynowy, albo sok ze świeżo wyciśniętej cytryny sprawią, że kafelki będą nie tylko pięknie wymyte, ale również lśniące. Cytryna bowiem ma właściwości odświeżające, dezynfekujące, odkażające i myjące. Świetnie więc sprawdzi się do podłogowych płytek, zarówno w kuchni, jak i w łazience. Sok z cytryny można zmieszać z wodą, albo nakładać bezpośrednio na ceramikę. Tym sposobem możemy również czyścić fugi. Warto użyć do tego nieużywanej szczoteczki do zębów, aby dostać się do najgłębszych zakamarków.
Specjalistyczne środki sklepowe
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, płytki można myć i nabłyszczać także specjalistycznymi środkami ze sklepowych półek. Warto przy tym czytać składy każdych z nich i wybierać te, które najbardziej zbliżone są do środków naturalnych. Te ze sklepu można stosować do najbardziej uporczywych plam, bo zazwyczaj są dużo silniejsze niż metody domowe. Nie warto jednak z nimi przesadzać.
Co przyda nam się do mycia i nabłyszczania płytek podłogowych
Oto akcesoria, które przydadzą nam się do mycia i nabłyszczania płytek podłogowych. Niezależnie od tego na jaki rodzaj środka się zdecydujemy.
- ściągaczka do wody z podłogi,
- plastikowe wiadro z wodą do mopa,
- gąbka i szmatka,
- plastikowa miska do robienia roztworów,
- szufelka i zmiotka,
- miotła albo odkurzacz do wcześniejszego usunięcia kurzu i pyłu.
Ja próbowałam już wszystkiego i ciągle nie ma efektu, na jaki czekam. Jakieś specjalne rady?